„Néhány órán belül véget ér a hosszúra, közel négy hónaposra nyúlt veszprémi kampány. Így a végén, de még az eredmény ismerete nélkül érdemes visszatekinteni az elmúlt hónapokra.
Amikor Navracsics Tibor lemondott mandátumáról, az LMP megyei szervezete – talán elsőként – megnevezte Gerstmár Ferencet, mint a párt jelöltjét a Veszprém megyei 01. oevk-ban. Feri ötödik éve dolgozik a veszprémi képviselőtestületben, kitűnő kampányt folytatott le már két országgyűlési választáson, vezetésével az LMP Veszprém városában képes volt növelni a támogatottságát tavaly áprilisról októberre, egy négygyermekes családapa, akit ismernek és becsülnek a helyiek, hosszú évek óta aktív tagja a veszprémi katolikus közéletnek.
Ugyanakkor az őszi tüntetéshullám kellős közepén mindannyian láttuk, van egy lélektani pillanat, amikor végképp lejtőre lehet küldeni a Fidesz-KDNP-t. Feri maga is jelezte: bármikor kész visszalépni, ha van egy olyan jelölt, aki képes a lehető legszélesebb kormánykritikus tábor összefogására. Így történt, hogy amikor november első napjaiban az egyik szocialista képviselőtársam odalépett hozzám az ülésteremben azzal, hogy »kéne beszélnünk Veszprémről«, legnagyobb meglepetésére nem hajtottam el.
A veszprémi körzetről ti. a következőket érdemes tudni. Navracsics tavaly kb. 20%-ot vert rá régi motoros szocialista ellenfelére. A kormánynemváltóktól viszont csak 10%-al maradt le a Jobbik, amelyik viszont a környező falvakban 30% körüli támogatottsággal lett második erő. Az LMP-nek stabilan 6-7%-os bázisa van. Úgy kalkuláltunk tehát ősszel: akkor lehet legyőzni a Fideszt, ha van olyan jelölt, aki valamennyi ellenzéki szavazó számára elfogadható. S még valami: a Republikon elemzése kristálytisztán mutatta be: sorsdöntő lehet a megyeszékhelyen mérhető számban jelen levő, a kormányban csalódott korábbi Fidesz-szavazók magatartása. Magyarul olyan jelölt mögé érdemes beállni, aki legalábbis nem ellenszenves egyetlen, a körzetben mérhető számban jelen lévő ellenzéki választói csoport számára sem és képes elnyerni a Navracsics-árvák bizalmát is. Ezt még november folyamán elmondtam ellenzéki képviselőtársaimnak is – folyosói beszélgetéseken. Török Gábor, aki hetekig lebegtette indulását, ilyen jelölt lehetett volna. Az egyik szocialista vezető is emlegetett egy veszprémi egyetemi embert, aki azonban állítólag nem vállalta a szerepet, jóllehet nem vetettük volna el személyét.